Przeczytaj także: Przygotowania do Euro 2012 - podsumowanie 2010
Jak podaje PL.2012, łączny ekonomiczny efekt przygotowań i organizacji Euro 2012 to przyrost PKB o 2,1% jego wielkości z roku 2009, przy czym przyrost ten rozłożony jest na lata 2008–2020. Absolutna wartość skumulowanego wzrostu PKB wynosi 27,9 mld zł w cenach z 2009 r., z kulminacją przypadającą na rok 2012. Najważniejszym źródłem dodatnich ekonomicznych efektów Euro 2012 jest przyśpieszenie inwestycji w infrastrukturę transportową – przyczynia się ono w 77,5% do skumulowanego wzrostu PKB.
Organizacja Euro 2012 jest dla Polski jako kraju organizatora znacznie większym stymulatorem wzrostu, niż dla poprzednich krajów organizatorów turnieju. W momencie ogłoszenia decyzji o przyznaniu organizacji Euro 2012 Polsce i Ukrainie, infrastruktura transportowa oraz stadionowa była bowiem w naszym kraju na znacznie niższym poziomie, niż na przykład w Austrii i czy Szwajcarii. Skala i zakres inwestycji realizowanych w Polsce jest zatem znacząco większy, co z jednej strony jest dla naszego kraju dużym wyzwaniem, z drugiej pozwala na wykonanie dużego kroku w rozwoju infrastrukturalnym, gospodarczym i cywilizacyjnym kraju.
Powstała dzięki organizacji Euro 2012 nowoczesna infrastruktura sportowa pozwoli Polsce nie tylko zaprezentować się z jak najlepszej strony na arenie międzynarodowej w trakcie turnieju, ale i będzie stanowiła doskonałe zaplecze do organizacji innych dużych imprez sportowych w przyszłości oraz rozwoju polskiego futbolu.
Dzięki przygotowaniom i organizacji Euro 2012 w naszym kraju będziemy mamy do czynienia także z szeregiem zmian społecznych, z budową kapitału społecznego – Euro 2012 to szansa na pokazanie Europie nowoczesnej twarzy Polaków jako ludzi zaangażowanych, produktywnych i w sposób profesjonalny radzących sobie z najbardziej złożonymi przedsięwzięciami.
![EURO 2012: nie wykorzystamy szans? [© Syda Productions - Fotolia.com] EURO 2012: nie wykorzystamy szans?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/inwestycje/EURO-2012-nie-wykorzystamy-szans-d8i3B3.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl